Hospodaření s dešťovou vodou výhodné pro vás i životní prostředí

Hospodaření s dešťovou vodou je nejen ekologické, ale i ekonomické. Navíc je toto odvětví řízeno zákonem. Především jde o to, aby dešťová voda, která na Váš pozemek spadne, byla využita a neodváděla se bez užitku do kanalizace.

Stát stále rozdává miliony v dotacích na nádrže na dešťovou vodu!

Zachycenou dešťovou vodu můžete používat jak pro zálivku zahrady, tak jako užitkovou pro splachování WC. Dále můžete žádat o podporu s využitím odpadní tzv. šedé vody. Stát vám poskytne dotaci od 27 000 do 105 000 Kč v závislosti na vybraném programu a typu nádrže. Poradíme vám nejvhodnější řešení a s přípravou části podkladů pro získání dotace vám rádi pomůžeme.

Dešťová voda pro závlahu zahrady

V období přibližně od poloviny března do poloviny listopadu využíváme dešťovou vodu pro zahradu. Bohužel nikdy není přirozených srážek dostatek, proto se při závlaze zahrady často jímky vyčerpají. Ideální množství pro závlahu zahrady o rozloze 500 m2 totiž vychází přibližně na 10–15 m3 vody týdně. To znamená, že i když budete mít například nádrž o objemu 6 m3, musela by se týdně naplnit alespoň 2x, což se v našich klimatických podmínkách nestane. A když voda dojde? I pro tuto situaci má IRRIGA řešení a vy nemusíte mít obavy z nedostatku vody.

A když voda dojde?

Dešťová voda se kromě závlahy zahrady využívá i v domácnosti. Vždy potřebujete, aby se toaleta dala spláchnout. Toto řešíme dvěma základními způsoby. První způsob je, že v nádrži instalujeme miniplovák, který při minimální výšce hladiny přepne bezpečnostní trojcestný ventil v domě, odstaví čerpadlo a do toalet proudí opět voda z vodovodu (nebude však možno odebírat vodu ani na zahradu), nebo je zde druhý způsob, který automaticky dopustí vodu do nádrže, ale pouze o  1–3 cm. Dopuštění více vody je nežádoucí a je zde stále dostatečná rezerva na dešťové srážky. Čerpadlo má tedy stále dostatek vody. Protože dopouštíme poměrně drahou městskou vodu do nádrže, je zde systém několikanásobně jištěn proti únikům vody, který byste zjistili až s vyúčtováním za vodu. Máme vyvinutou vlastní elektronickou jednotku, která může monitorovat výšku vody v nádrži a porovnávat s pulzním vodoměrem na vstupu do nádrže. Tento systém může být napojen na Váš zabezpečovací systém, takže v případě poruchy o problému víte.

Využití dešťové vody v praxi

Jak vypadá využití dešťové vody? Voda se akumuluje v podzemních jímkách, odkud se využívá pro potřeby domu, především na toalety a na zahradu. Zda je dešťová voda vhodná na praní, je otázkou. Jde o to, že voda může být organickými částmi na střeše (mech, lišejník) zbarvena, a může tak způsobit obarvení prádla. Na druhou stranu se jedná o vodu velice měkkou, proto lze snížit dávky pracích prášků. Pro pračku doporučujeme nechat zhotovit „dvojí rozvod vody“ – s městskou i dešťovou vodou. Využití pro osobní hygienu nedoporučuji, neboť se jedná o vodu užitkovou.

Monitoring a řešení na míru

Systémy hospodaření s dešťovou vodou doplňujeme i o monitoring vody v nádrži, takže máte kdykoliv přesnou informaci o tom, kolik vody je v nádrži i bez toho, abyste museli zvedat poklop. V systému hospodaření s dešťovou vodou firmy IRRIGA máme celou řadu „vychytávek“, které Vám rádi poskytneme v technické a cenové nabídce zpracované přímo pro Váš případ. Zákazníkům nabízíme osobní přístup a individuální řešení, které připravíme přesně dle potřeb a požadavků zákazníků. Rádi Vám nabídneme vše, co je technicky možné, ale nechceme Vám nabízet něco, co víme, že nepoužijete. Z tohoto důvodu nevyrábíme jakési „sety“, kde jsou věci, které nemusíte potřebovat, a chybí naopak věci pro Vás potřebné, které nakonec musíte dokupovat.  Vše je připraveno na míru. Pokud i Vy chcete profesionálně vyřešit hospodaření s vodou na své zahradě, neváhejte nás kontaktovat – spolehněte se na náš osobní přístup, odborné řešení i dlouhodobou záruku.

 

Tip pro vás

Pokud využíváte městskou vodu pro automatický závlahový systém, je zde možnost požádat správce vodovodu o osazení tzv. podružného vodoměru, abyste za vodu, kterou využijete pro zahradu, neplatili stočné, tzn. že provoz závlahového systému Vás ve výsledku přijde přibližně o polovinu nákladů městské vody méně.