rodinné domy

Rodinné domy zavlažovací systémy pro zahrady

Před vlastním návrhem zavlažovacího systému je třeba si uvědomit, že tento systém budujete na zahradu, která Vám bude sloužit celou řadu let. Nedoporučujeme budovat systém rychle a nepromyšleně, s utěšující myšlenkou, že se to po výsadbách upraví. Vybírejte závlahu s rozmyslem, aby Vám dobře fungovala celá léta. Nejlepší je svěřit se do rukou profesionálů, za sebou máme již 1 000 realizovaných zahrad! Závlahy realizujeme již téměř 30 let a máme nejvyšší stupeň certifikace HUNTER TOP PRÉMIUM. Můžeme Vám tak poskytnout až desetiletou garanci na vybrané komponenty. 

 

Nově budovaná zahrada

Pokud plánujete kompletní změnu a založení zahrady, měla by být její součástí i zabudovaná podzemní závlaha. Toto řešení doporučujeme do všech nových i rekonstruovaných zahrad. Hlavní výhodou je především bezpečné, rychlé a pohodlné zavlažování. Pokud se pouštíte do výkopových prací, montáž zavlažovacího systému by neměla chybět.

Kdy řešit zavlažovací systém?

Ideální čas pro řešení zavlažovacího systému je stav, kdy máte jasno, kde bude výsadba, trávníky, dětské hřiště apod., nebo plán od zahradního architekta či zahradníka. V takovém případě ještě musíme doladit, jaký použijeme zdroj vody, umístění ovládací jednotky a srážkového čidla či inteligentní meteostanice.  

Zavlažování stávajících trávníků

U budování zavlažovacího systému do stávající zahrady máme většinou jasně daný rozsah. Musíme zde dořešit  zdroj vody a umístění ovládací jednotky a srážkového čidla či inteligentní meteostanice. Dále si řekneme, zda bude stávající trávník možné „sloupnout“ a položit zpět, nebo navrhneme způsoby, jak zatravnit vzniklé drážky. 

Ovládací jednotka

Dalším krokem je umístění ovládací jednotky. My doporučujeme umístit ovládací jednotku například do garáže, technické místnosti nebo zahradního domku. Pokud Vám tyto varianty nevyhovují, samozřejmě lze použít i ovládací jednotku určenou přímo pro venkovní aplikace.

 

Jaký zdroj vody se vyplatí pro automatické zavlažovací systémy?

Zdrojem vody může být studna (kopaná, vrtaná, ražená) nebo vodoteč či rybník anebo vodovodní řad. Pokud zdroj vody nemáte, máte jen vodovod a stojíte před rozhodnutím, zda nechat zhotovit studnu, propočítáme Vám návratnost studny. Investice do studny se hlavně na menších zahrádkách nemusí vyplatit. Městská voda je nejdražší, ale pokud ji používáte na zavlažování, tzn. nevypouštíte do kanalizace, máte možnost požádat Vašeho správce vodovodu o tzv. „podružné měření“ a nebudete z této vody platit stočné, což může být až 50% úspora na ceně vody.